تامین مالی جمعی (کراد فاندینگ)

تامین مالی جمعی (کراد فاندینگ)

در لغت به معنی تامین سرمایه جمعی می باشد که از دو واژه کراد (crowd) به معنای جمعیت و اجتماع و فاندینگ (funding) به معنایی سرمایه گذاری تشکیل شده است و به تأمین سرمایه از جمعیت و اجتماع اشاره می­ کند. در تعریف کلی منظور از کراودفاندینگ ، روش و ساختار برای گرد آوری سرمایه یا کمک های کوچک مالی از طریق پلتفرم آنلاین با هدف حمایت از یک رویداد، کسب و کار و … می باشد.

پلتفرم کرادفاندینگ

پلتفرم کرادفاندینگ برای افرادی که ایده، محصول و پروژه­ ای دارند، بستری فراهم می­کند تا از طریق سرمایه ­گذران و خیرین، منابع مالی مورد نیاز خود را جذب کنند. این رویکرد معمولا با تلاش­های جمعی افراد زیادی از طریق اینترنت بطور آنلاین و از طریق رسانه­ های اجتماعی و سیستم ­های جمع­ سپاری انجام می­شود.

روش‌های مختلف کرادفاندینگ

همان طور که روش­های متنوعی به منظور سرمایه­ گذاری برای توسعه محصولات و پروژه­ ها شکل گرفته است، در کرادفاندینگ هم روش­های مختلفی برای تأمین مالی وجود دارد که در ادامه مورد بحث قرار می­گیرند.

 

کمپین کراودفاندینگِ مبتنی بر پاداش

در این مدل صاحبان ایده برای تامین مالی و جذب سرمایه، مبالغ جزئی را از انبوه سرمایه‌گذاران در قالب یک کمپین جمع‌آوری می‌کنند و در مقابل مجری ایده نسخه ­ای از محصول نهایی را به عنوان پاداش  به سرمایه گذاران و حامیان پروژه اهدا می­ کنند

مدل مبتنی بر اهدا

در این روش حامیان، افراد و گروه­های مستعد را برای به نتیجه رسیدن ایده­ های نو و موثر خود از نظر مالی تامین می نمایند و در مقابل هیچ پاداشی را دریافت نمی کنند. در این روش افراد اکثرا از روی علاقه به موضوع، از کمپین حمایت می نماید مانند کمپین مرمت یک خانه تاریخی

مدل مبتنی بر وام‌دهی

امکان دارد بعضی کار آفرینان و صاحبان سرمایه برای تامین بودجه حمایتی از اشخاص خلاق مبتنی بر وام دهی عمل نمایند. اشخاص خلاق طبق قرارداد باید بودجه مربوطه را مانند وام بانکی به این افراد برگردانند بنابراین کرادفاندینگ ها وام گیرندگان را به وام دهندگان وصل می نمایند. مدل مبتنی بر وام‌دهی، یک جایگزین مستقیم برای یک وام بانکی است. با این تفاوت که به جای وام گرفتن از یک منبع مشخص (بانک)، شرکت‌ها می‌توانند از ده‌ها و گاهی صدها نفر از افرادی که تمایل به دادن وام به متقاضیان دارند، پول قرض بگیرند. پلتفرم‌های کراودفاندینگ در این روش وام‌دهنده‌ها را به وام‌گیرنده‌ها متصل می‌کنند و نرخ‌های متفاوتی را بر اساس میزان مبلغ وام و بهره پیشنهاد می‌دهند. وام‌گیرندگان پس از بررسی پیشنهادات وام را با کم‌ترین نرخ بهره می‌پذیرند. به بیان دیگر پلتفرم‌های وام‌دهی وظیفه مطابقت وام‌دهندگان با وام‌گیرندگان را دارند.

مدل مبتنی بر سهام

صاحبان سرمایه در این روش در مقابل تامین منابع مالی و بودجه مربوطه به صاحبان کسب و کار سهام دریافت می نمایند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم